PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Znalezione obrazy dla zapytania pasowanie na czytelnika"My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy…"

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki  to stały punkt kalendarza uroczystości szkolnych.

Uroczyste pasowanie na czytelnika ma zachęcić najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. 17 kwietnia  2018r. do biblioteki przybyli uczniowie klas pierwszych, aby złożyć uroczystą przysięgę i otrzymać miano Czytelnika.

Specjalnie na tę okazję pod kierunkiem p. Ambickiej i p. Przyboś została przygotowana krótka część artystyczna. Uczennice klasy II gimnazjum wcieliły się w role postaci z bajek oraz w Królową Książki. „Pierwszaki” nagrodziły młodych aktorów długimi brawami. Następnie uczniowie klasy I rozwiązywali zagadki, układali puzzle, rozpoznawali bohaterów bajek i baśni, sprawdzając znajomość swojej wiedzy związanej z lekturami, czytelnictwem
i biblioteką. Królowa Książka  przedstawiła też w formie wierszowanej specjalne prośby książek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności p. wychowawczyni Doroty Urban, p. dyrektor Elżbiety Jurkiewicz i zaproszonych gości – p. Haliny Urban, p. Marioli Babiarz i p. Beaty Klimkowskiej oraz uczniów klasy II sp złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę całą klasa otrzymała zakładki do książek oraz słodycze.

Przyjęci w poczet braci czytelniczej wysłuchali też fragmentów lektury przeczytanej przez panią Halinę Urban – mieszkankę Pobiedna. Pani Halina zachęcała do czytania książek, skutecznie przekonywała naszych niezwykłych gości, że w świecie komputerów i innych nowinek technologicznych książki są i nadal będą czytane.  Zachęcała również do prób samodzielnego pisania wierszy i książeczek.

Pod koniec uroczystości zawitały  do biblioteki dwa ogromne pluszaki – Fenek (lis) i Maks (kot). To bohaterowie książek dla dzieci „Przygody Fenka”. Uczniowie mieli okazję poznać wspomnianych bohaterów nie tylko z czytanych książek, ale i na żywo. Dzieci miały ogromną niespodziankę i frajdę. Po całej serii przytulania i uścisków Fenek i Maks odwiedzili klasy III oraz grupy przedszkolaków.

Opracowały: p. M . Ambicka, W. Przyboś

 

Dodatkowe informacje