JAN PAWEŁ II – WSPOMNIENIE O PATRONIE

 Znalezione obrazy dla zapytania rocznica śmierci papieża  2 kwietnia 2018 roku minęło 13 lat od śmierci naszego Wielkiego Rodaka, świętego, patrona naszej szkoły Jana Pawła II.  Kościół katolicki po beatyfikacji bądź kanonizacji nie obchodzi uroczyście rocznic śmierci zmarłych.


Na ogół błogosławionych i świętych wspomina się w kalendarzu liturgicznym w „dniu ich narodzin dla nieba”, a więc w rocznicę śmierci. Jednak ze względu na to, że dzień śmierci Jana Pawła II – 2 kwietnia często zbiegałby się z Wielkim Postem, lub Wielkim Tygodniem, Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny  Sakramentów, wybrała wspomnienie w kalendarzu liturgicznym datę 22 października. Rocznica inauguracji  pontyfikatu Jana Pawła II jest oficjalnie obchodzona jako dzień dedykowany polskiemu papieżowi.
   Społeczność naszej szkoły uroczyście wspomina naszego patrona 16 października każdego roku. Jest to rocznica wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową i rocznica nadania naszej szkole imienia papieża – Polaka Jana Pawła II. Dzień ten jest świętem naszej społeczności szkolnej.
Jednak my, jako uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II powinniśmy pamiętać, że w dniu 2 kwietnia 2005 roku „Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca” – jak ogłosił to        13 lat temu o godzinie 2137 arcybiskup Loenardo Sandri.
 „Szukałem Was, a teraz wy przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję” – wyszeptał na łożu śmierci Jan Paweł II, gdy dowiedział się, że na Plac Świętego Piotra przybyły rzesze młodych ludzi by modlić się w Jego intencji.
Jan Paweł II pamiętał o nas wszystkich na łożu śmierci. I my pamiętamy o Nim w 13 rocznicę Jego śmierci.
Podczas spotkania społeczności szkolnej uczniowie gimnazjum nawiązali do tamtych dni z 2005 roku, przypomnieli sylwetkę patrona. Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła symboliczne znicze przed pomnikiem Jana Pawła II.

Materiał opracowali: Notatka – p. J. Ambicki; zdjęcia – p. L. Pyrcak

Dodatkowe informacje