,,ROK DLA NIEPODLEGŁEJ"

Znalezione obrazy dla zapytania rok dla niepodległejSejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił rok 2018 – rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. „11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielu powstaniach Polska powróciła na mapę świata” – napisano w uchwale.

 

Uczniowie klasy IVa i IVb wraz z wychowawcami przyłączyli się do Narodowych Obchodów w celu upamiętnienia i uczczenia wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem  i utrwalaniem niepodległości.

21 marca w/w wyjechali do Muzeum Marii Konopnickiej  w Żarnowcu. W budynku „LAMUSA” uczniowie obejrzeli stałą ekspozycję biograficzno – literacką, prezentującą życie i wielokierunkową twórczość autorki „Roty”, poznali imponującą mapę podróży poetki po znanych miastach i kurortach Europy oraz zobaczyli unikatowe eksponaty, rękopisy, pierwodruki dzieł, fotografie i dokumenty archiwalne. Tutaj też wzięli udział w lekcjach muzealnych na temat:

·         „Dzieje pieśni patriotycznej „Rota”

·         „Dzieje orła polskiego na podstawie zbiorów Muzeum”

Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do „Dworku”, w którym znajduje się Kolekcja darów jubileuszowych i darów, które M. Konopnicka otrzymała z  okazji jubileuszu 25 – lecia pracy pisarskiej oraz obejrzeli pomieszczenia, gdzie mieszkała i tworzyła  Maria Konopnicka oraz jej przyjaciółka – malarka Maria Dulębianka.

Podczas pobytu w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu uczniowie poznawali,w inny sposób niż tradycyjne zajęcia lekcyjne, treści z zakresu wychowania patriotycznego, m.in. wzmacnianie poczucia przynależności narodowej, przywiązania do historii i  tradycji narodowej, kształcili szacunek wobec języka ojczystego, polskiej kultury i historii.

Materiał opracowali: p.J. Ambicki i p. L. Pyrcak

Dodatkowe informacje