LEKCJA Z TEATREM

Znalezione obrazy dla zapytania chłopcy z placu broni27 marca będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto ustanowione    w  1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu 27 marca 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z krajów Europy Wschodniej i Zachodniej.

 

 W ramach kształcenia literackiego i kulturowego 1 marca  uczniowie klasy IVa, IVb i V wraz z nauczycielami – panami: Andrzejem Zagórskim, Lesławem Pyrcakiem i Jerzym Ambickim wyjechali do Sanockiego Domu Kultury na spektakl  teatralny przygotowany przez  zespół Teatru Współczesnego z Krakowa pt. „Chłopcy z Placu Broni”.

Była to adaptacja (Ferenc Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”) poruszającej historii o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości...

Spektakl porusza istotne treści świata dziecięcych zabaw i fantazji  bohaterów, ale także ich rozterek i wyborów. Plac zabaw staje się dla grupy chłopców nie tylko walką   o miejsce zabaw, ale także symbolizuje Ich „małą ojczyznę”.

Kluczowym wątkiem, zarówno literackiego pierwowzoru, jak i teatralnej adaptacji, jest postać Erna Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to co dla niego najcenniejsze – życie. W losach bohaterów widzimy  pozytywne wartości takie jak: prawda, odwaga, przyjaźń, honor czy lojalność wobec przyjaciół i samego siebie.

Stylowe kostiumy, realistyczna scenografia (wzbogacona multimedialnym akcentem: ruchem, kolorem, ekspresją świateł) oraz autorskie piosenki, a także tematyka spektaklu wzbogaciły  wiedzę uczniów zdobytą na lekcjach języka polskiego, plastyki, muzyki. 

 Opracował: p. J. Ambicki

 

Dodatkowe informacje