PODRÓŻE KSZTAŁCĄ...

 Podróże kształcą… ta niebanalna myśl potwierdza zasadę, iż każdy wyjazd jest inny i ubogaca podróżującego. Ten akurat udowodnił, że jesteśmy wspaniałą grupą, która potrafi uczyć się, bawić i tworzyć niepowtarzalną jedność o wojskowym drylu i szwajcarskiej punktualności.

Tym razem wybraliśmy się na pielgrzymkę do Częstochowy na Jasną Górę.

Odwiedziliśmy po drodze królewski Kraków, ukochane miasto Ojca Świętego, naszego szkolnego Patrona. Jana Pawła II.

Jeśli Kraków… to na trasie pielgrzymki musiał być Wawel z Kaplicą Wazów. Zamek wciąż stoi na swoim miejscu jest dostojny, gościnny, wyniosły i skrywający narodowe tajemnice. Podziwiali go z nami nawet Wietnamczycy. Smok Wawelski specjalnie nie przejął się nami, postraszył trochę ogniem, ale nie porwał żadnej białogłowy z Pobiedna, bo większość z nich miała czarne włosy. Z resztą szkolni ochroniarze, pobiedzińscy rycerze bronili swoje dziewczyny. Duże wrażenie zrobiło na nas Sanktuarium - Centrum Papieskie w Łagiewnikach:naznaczona krwią biała sutanna, papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż, przed którym modlił się Jan Paweł II.  Bajeczne mozaiki podkreślały sacrum.

Można było także wjechać  windą na wieżę lub ścigać się z nią po schodach, by na szczycie wieży ogarnąć wzrokiem krajobraz, zapierający dech w piersiach. …no i Kościół Mariacki, Sukiennice, Rynek Krakowski, a tu dziewczyny wpadły w oko Nieznajomemu i jak przystało na damy -  nieśmiało przyjęły od Niego piękne róże.

 Dzień zakończyliśmy na jasnej Górze przed ołtarzem w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, której oblicze zostało zasłonięte. Nasza Polska Królowa poszła „spać”….my też poszliśmy. Tu już nad nami skutecznie czuwała szkolna mama p. B. Ciepły.

Następny dzień kazał nam wstać o świcie. Powitaliśmy Matkę Bożą przy dźwiękach hucznych fanfarów trąb i organów. Mury klasztoru Paulinów otoczyło niby niebieska oręż 200 szkolnych chorągwi, w tym nasz sztandar pod nadzorem starszego chorążego Rafała Marca.

Kulminacyjnym punktem naszej pielgrzymki była msza święta na Błoniach. Pod przewodnictwem  biskupa Henryka Tomasika sto pięćdziesiąt tysięcy uczniów i młodzieży z 260 placówek oświatowych zanurzyło się w tajemnicy mszy świętej. Młode pokolenie Papieża Polaka, połączyło wspólne imię patrona szkoły - święty Jan Paweł II.

Do zobaczenia w Częstochowie za rok na XVIII zjeździe tej wspaniałej rodziny.

Ani oglądnęliśmy się …a już byliśmy w domu. To niesprawiedliwe, że ten czas tak szybko  uciekł!

Opracowali: p. B. Ciepły, p. R. Marzec, p. E. Jurkiewicz


https://www.youtube.com/watch?v=hgfcWyZvedg

 

Dodatkowe informacje